ПРОГРАМА
Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община
Посветен на 140-годишнината от обявяването на София за столица на България

Фестивалът е носител на лейбъла за качество "Европа за фестивалите, фестивалите за Европа" на Европейската фестивална асоциация
50 ГОДИНИ
МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ
"СОФИЙСКИ МУЗИКАЛНИ СЕДМИЦИ"

23 май - 30 юни 2019

Посветен на
140 годишнината от обявяването на София
за столица на България

Фестивалът е част от
Календара на културните събития
на Столична община за 2019 г.

Фестивалът е носител на
лейбъла за качество
"Европа за фестивалите, фестивалите за Европа"
на Европейската фестивална асоциация

Съорганизатори:

Министерство на културата
Столична община
Софийска филхармония

Медийни партньори:
БНТ, БНР, TV1, Classic FM

www.sofiaweeks.com


***

23 май 2019
четвъртък
19.00

Зала "България"

Откриване
Камерен ансамбъл "Софийски солисти"

Софийска филхармония

Солист:
Людмил Ангелов - пиано
Диригент:
Пламен Джуров

В програмата:
Шопен, Александър Розенблат,
Бизе-Шчедрин, Панчо Владигеров

***

24 май 2019
петък
19.00

Зала "България"

Филхармония "Пионер"

Софийска филхармония

Диригент:
Любомир Денев-младши

В програмата:
Чайковски, Панчо Владигеров

***

24 май 2019
петък
19.00

Камерна зала "България"

Мария-Десислава Стойчева - пиано

В програмата:
Й. С. Бах, Бетовен, Брамс,
Панчо Владигеров, Шопен

***

25 май 2019
събота
19.00

Камерна зала "България"

Михаил Стоянов - пиано

В програмата:
Панчо Владигеров

***

26 май 2019
неделя
19.00

Камерна зала "България"

Вероник Носбаум - сопран (Люксембург)
Ромен Носбаум - пиано (Люксембург)

Представяне на
компактдиск с музика на
Албена Петрович Врачанска
"The Voyager:
Мелодии за глас и пиано"

В програмата:
Клаудио Монтеверди, Бах-Силоти,
Джулио Качини, Тору Такемицу,
Джон Кейдж, Албена Петрович Врачанска

***

28 май 2019
вторник
19.00

Камерна зала "България"

Струнен квартет "Фрош"

В програмата:
Васил Казанджиев, Бритън, Дебюси

***

29 май 2019
сряда
19.00

Камерна зала "България"

Георгита Бояджиева - виолончело
Александър Василенко - пиано

В програмата:
Мартину, Галина Устволская,
Прокофиев, Иван Спасов

***

30 май 2019
четвъртък
19.00

Зала "България"

Софийска филхармония

Солист:
Божидара Кузманова - цигулка

Диригент:
Найден Тодоров

В програмата:
Брух, Брукнер

***

30 май 2019
четвъртък
19.00

Камерна зала "България"
"Opus Dei"

Цветана Бандаловска - сопран
Марияна Панова - сопран
Боряна Ламбрева - пиано

С участието на
Асен Караниколов - четец

В програмата:
В. А. Моцарт, Рихард Щраус

***

31 май 2019
петък
19.00

Концертна зала на
НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Светозар Иванов - пиано

В програмата:
Жан Филип Рамо, Джордж Крам,
В. А. Моцарт, Лучано Бериo, Бетовен

***

1 юни 2019
събота
19.00

Зала "България"

Международен ден на детето

Кварто квартет
Вая Денс Студио Балет

"Вещици и магьосници"
балет - приказка
Музика:
Камий Сен-Санс

***

1 юни 2019
събота
19.00

Камерна зала "България"

"Картини и фантазии"

Ани Гогова - пиано

В програмата:
Бетовен, Лист,
Рахманинов, Мусоргски

***

2 юни 2019
неделя
19.00

Камерна зала "България"

Анна Петрова - пиано

В програмата:
Скрябин, Самуил Файнберг,
Рахманинов, Прокофиев

***

4 юни 2019
вторник
19.00

Камерна зала "България"

Атанас Кръстев - виолончело
Виктория  Василенко - пиано

В програмата:
Шуберт, Дебюси,
Джордж Крам, Прокофиев

***

6 юни 2019
четвъртък
19.00

Зала "България"

"Вариaции"

Софийска филхармония

Солист:
Пейджун Шу - виола (Китай)

Диригент:
Павел Балев

В програмата:
Шнитке, Регер

***

6 юни 2019
четвъртък
19.00

Камерна зала "България"

Трио "Арденца"

В програмата:
Радамес Гнатали,
Франсиско Брага,
Ейтор Вила-Лобос

***

7 юни 2019
петък
19.00

Зала "България"

С подкрепата на Гьоте-институт България

"Огледала - Барокът среща съвременността"

Солисти:
Гудрун Сидоние Отто - сопран (Германия)
Валентин Ватев - бас
Зефира Вълова - цигулка
Атанас Атанасов - чембало, орган
Таня Угринова - сопран
Снежина Куманова - алт
Боян Василев - тенор

Камерен оркестър на
Софийска филхармония

Балетно трио
с хореограф Ангелина Гаврилова

Диригент:
Виржиния Атанасова

В програмата:
Леонардо Лео, Хайнрих Бибер,
Джовани Гастолди, Вила Лобос,
Джанкарло Меноти, Атанас Атанасов

***

8 юни 2019
събота
19.00

Зала "България"

25 години
Хор "Ваня Монева"

Диригент:
Ваня Монева

С участието на
Мария Илиева
Вълчан Вълчанов - обой
Quarto Quartet

В програмата:
Филип Кутев, Коста Колев, Иван Спасов,
Красимир Кюркчийски, Стефан Мутафчиев,
Петър Льондев, Александър Текелиев, Димитър Христов,
Георги Андреев, Румен Бояджиев-син и др.

***

8 юни 2019
събота
19.00

Камерна зала "България"

Линда Боянова Анбари - пиано

В програмата:
Рахманинов, Нед Рорем,
Арон Копланд, Гершуин

***

9 юни 2019
неделя
11.00

Камерна зала "България"

"С почит към Васко Абаджиев"

Александрина Боянова - цигулка
Ганка Неделчева - пиано

В програмата:
Творби от Васко Абаджиев

***

9 юни 2019
неделя
19.00

Камерна зала "България"

Дора Бръчкова - цигулка
Лилия Бояджиева - пиано

В програмата:
Бетовен, Равел, Шостакович,
Георги Арнаудов

***

10 юни 2019
понеделник
19.30

Зала "България"

"Посветено на Георги Бадев"

Симфоничен оркестър на БНР

Солист:
Светлин Русев - цигулка

Диригент:
Марк Кадин

В програмата:
Концерти за цигулка от
Й. С. Бах, Бетовен, Брамс

***

10 юни 2019
понеделник
19.00

Камерна зала "България"

Женски хор "Наама" (Израел)

Диригент:
Пнина Инбар

С участието на
женски камерен хор "Лира" (Благоевград)

Диригент:
Галина Попова

В програмата:
Бизе, Сен-Санс, Цезар Франк,
Форе-Месаже, Добри Христов,
Рада Славинска, Филип Кутев,
Ангел Букорещлиев- Ивелин Димитров,
Петър Льондев, Любомир Денев, Йоел Енгел,
Нахум Нарди, Раби Елазар Азкари,
Гершон Пренски, Александер Аргов

***

11 юни 2019
вторник
19.00

Камерна зала "България"

Клавирно дуо "Лютославски" (Полша)

В програмата:
Й. С. Бах, Шопен, Дебюси,
Мануел де Файя, Брамс, Равел,
Лютославски, Рахманинов

***

12 юни 2019
сряда
19.00

Зала "България"

Евгени Божанов - пиано
Мие Мики - акордеон (Япония)
Струнен квартет "Фрош"

В програмата:
Пърсел, Шостакович, Пиацола

***

12 юни 2019
сряда
19.00

Камерна зала "България"

"Приключение или съдба"

Кирил Родин - виолончело (Русия)
Жени Захариева - пиано

С участието на
Павел Златаров - цигулка

В програмата:
Бокерини, Франкьор, Брамс, Шуберт

***

13 юни 2019
четвъртък
19.00

Зала "България"

Софийска филхармония

Солисти:
Борислав Йоцов - кларинет
Пламена Мангова - пиано

Диригент:
Урош  Лайовиц (Словения)

В програмата:
Бернхард Крусел, В. А. Моцарт,
Мусоргски-Лео Фунтек

***

14 юни 2019
петък
19.00

Камерна зала "България"

Кай Орлинов - цигулка
Александър Зайранов - цигулка
Нона Кринчева - пиано

В програмата:
Й. С. Бах, В. А. Моцарт,
Паганини, Хайнрих Ернст

***

15 юни 2019
събота
19.00

Зала "България"

Янка Хекимова - орган

В програмата:
Й. С. Бах, В. А. Моцарт,
Цезар Франк, Лист, Жан Гийу

***

15 юни 2019
събота
19.00

Камерна зала "България"

"Шубертиада"

Марио Хосен - цигулка
Румен Цветков - виола
Лиляна Кехайова - виолончело
Людмил Ангелов - пиано
Маргарита Калчева - контрабас

В програмата:
В. А. Моцарт, Шуберт

***

15 юни 2019
събота
19.00
Концертна зала на
НМА "Проф. Панчо Владигеров"

С подкрепата на AGBU София

Наре Аргаманян - пиано (Армения)

В програмата:
Вивалди, Чайковски, Пиацола,
Сен-Санс, Комитас, Арно Бабаджанян,
Наре Аргаманян, Арам Хачатурян

***

16 юни 2019
Неделя
19.00

Концертна зала на
НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Александър Князев - виолончело (Русия)
Пламена Мангова - пиано

В програмата:
Чайковски, Цезар Франк, Енеску

***

19 юни 2019
Сряда
19.00

Зала "Филип Кутев"
Съюз на българските композитори

Сцена на младия музикант

Млади таланти свирят
рядко изпълнявани творби
от Панчо Владигеров

"Импровизация и Токата"

Мила Михова - пиано 
Петър Дюлгеров - пиано 
Наума Найман - виолончело 
Сион Найман -виолончело 
Виктория Влахова - пиано 
Кай Орлинов - цигулка 
Стефан Симов - пиано 
Ния Лечева - цигулка 
Лазар Мицов - кларинет 

Представяне на книгата
"Панчо Владигеров"
от Евгени Павлов-Клостерман

***

20 юни 2019
четвъртък
19.00

Зала "България"

Софийска филхармония

Солист:
Яна Дешкова - цигулка

Диригент:
Найден Тодоров

В програмата:
Корнголд, Шостакович

***

21 юни 2019
петък
19.00

Централен военен клуб

Струнен квартет "Големинов"

В програмата:
Димитър Тъпков, Михаил Големинов,
Атанас Атанасов

***

21 юни 2019
петък
19.00

Камерна зала "България"

Галин Ганчев - пиано

В програмата:
Й. С. Бах, Лист, Рахманинов, Прокофиев

***

22 юни 2019
събота
11.00

Концертна зала на
НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Сцена на младия музикант

Мария Василева - виолончело
Йоан Кьосев - обой

С участието на
Александър Ботушаров - чембало
Светозара Тонева - пиано
В програмата:
Й. С. Бах, Телеман, Лебрюн

***

22 юни 2019
събота
19.00

Камерна зала "България"

Струнен квартет "Добри Христов"

В програмата:
Добри Христов, Панчо Владигеров,
Румяна Петрова

***

23 юни 2019
неделя
19.00

Камерна зала "България"

La Belle Epoque de la harpe IV

Сузана Клинчарова - арфа
Струнен квартет "Големинов"

В програмата:
Турние, Дебюси, Равел,
Арнолд Бакс, Георги Арнаудов

***

23 юни 2019
неделя
19.00

Концертна зала на
НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Сцена на младия музикант

"Любовна магия"

Радостина Павлова - сопран
Марчо Апостолов - тенор
Елена Каралийска - пиано

В програмата:
арии и дуети из опери на
Росини, Пучини, Доницети и др.

***

24  юни 2019
понеделник
19.00

Камерна зала "България"

Андриана Йорданова - сопран
Ростислав Йовчев - пиано

В програмата:
Росини, Николо Изоард,
Шуман, Паолино Васалло,
Кармело Паче, Алекс Вела Григори,
Шопен, Лео Делиб, Гершуин,
Виктор Херберт, Панчо Владигеров

***

25 юни 2019
вторник
19.00

Камерна зала "България"

Петър Македонски - тромпет
Надежда Цанова - пиано

В програмата:
Енеску, Фридрих Хидеш,
Вагнер-Лист, Ерик Еуайзен,
Гершуин, Васил Казанджиев,
Румен Бояджиев-син

***

26 юни 2019
сряда
19.00

Камерна зала "България"

"Владигерови свирят Владигеров"

Панчо Владигеров-младши - пиано
Екатерина Владигерова - пиано
Александър Владигеров - тромпет, флюгелхорн 
Константин Владигеров - пиано, кларинет

***

27 юни 2019
четвъртък
19.00

Зала "България"

Софийска филхармония

Солист:
Людмил Ангелов - пиано

Диригент:
Габриел Бебешелеа (Румъния)

В програмата:
Ернст Шелинг, Мусоргски-Равел

***

27 юни 2019
четвъртък
19.00

Камерна зала "България"

С подкрепата на
Унгарски културен институт

Унгарска камерна музика
на 20 век

Даниела Андонова - пиано

Струнен квартет "Хорс"

В програмата:
Кодай, Барток

***

28 юни 2019
петък
18.00

Камерна зала "България"

С подкрепата на
Гьоте институт

Биляна Вучкова - цигулка
Нурит Щарк - виола (Израел)
Михаел Раутер - виолончело (Германия)

В програмата:
Джеймс Дилън, Губайдулина,
Ксенакис, Шнитке, Кая Саариахо,
Ернсталбрехт Щиблер, Ребека Сандърс,
Дьорд Лигети, Джордж Бенйамин

***

28 юни 2019
петък
19.00

Софийска градска художествена галерия

ПИЛЕКАЛБЕНИС

Концерт на
квинтет ПИЛЕКАДОНЕ
и АЛБЕНА ДАНАИЛОВА - цигулка
Концертмайстор на Виенска филхармония

В програмата:
Дариус Мийо,  Станислава Стойчева, Явор Гайдов

***

29 юни 2019
събота
11.00

Концертна зала на
НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Сцена на младия музикант

Теодора Атанасова - виолончело
Даниела Статкова - фагот
Инес Симеонова - пиано
Светозара Тонева - пиано

В програмата:
Бенцион Елиезер, Вебер,
Бетовен, Шуман, Прокофиев

***

29 юни 2019
събота
19.00

Камерна зала "България"

Димитър Буров - цигулка

Струнен квартет "София"

В програмата:
Менделсон, Брамс, Шостакович

***

29 юни 2019
събота
19.00

Зала БИАД

Калуди Калудов - тенор
Валентин Пейчинов - бас

и техните възпитаници
Ана Дитри (Полша)
Ана Вимайстър (САЩ)

С участието на
Росен Идеалов - кларинет

Фестивален камерен оркестър
концертмайстори
Ангелина Манчева
Емилия Христова

Диригент:
Александър Тинков

В програмата:
В. А. Моцарт, Росини, Верди,
Римски-Корсаков, Гуно, Мусоргски,
Танеев, Пучини, Парашкев Хаджиев

***

30 юни 2019
неделя
11.00

Концертна зала на
НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Сцена на младия музикант

Сабина Йорданова - бароков фагот
Георги Бойкин - пиано
Янко Маринов - чембало

В програмата:
Й. С. Бах, Йохан Ернст Галиард,
Мишел Корет, Йохан Фридрих Фаш

***

30 юни 2019
неделя
19.00

Зала "България"

"Премиери"

Камерен ансамбъл "Софийски солисти"

Солисти:
Николай Минчев - цигулка
Минчо Минчев - цигулка
Мирослав Димов - ударни инструменти

Диригент:
Пламен Джуров

В програмата:
премиери на творби от
Михаил Големинов, Емил Табаков,
Майкъл Типет, Гия Канчели


*******
*****
***
*


Съпътстваща програма:


***

23 - 24 март 2019
събота-неделя
17.00

"Космично и романтично"    
"Арфата - извор на вдъхновение"

Концерти на студенти от
майсторския клас на
проф. Сузана Клинчарова

В програмата:
Панчо Владигеров, Марсел Турние,
Алфонс Хаселманс, Феликс Годефроа

***

20 май 2019
понеделник
19.00

Зала "България"

115 години от рождението на
проф. Георги Димитров

Хоров концерт

С подкрепата на
Българска академия на науките и изкуствата
и Сдружение "Вива ла музика"

Участват:
Хор "Христина Морфова"
при НЧ "Д-р Петър Берон - 1926"
с  художествен ръководител
акад. проф. Емил Янев,
диригент Таня Никлева

Хор "Гласовете на Орфей"
при читалище "Райко Алексиев - 1947"
с диригент Венеция Караманова

Хор "Гусла"
с диригент акад. Валентин Бобевски

Хор на медиците "Родина"
с диригент Мая Василева-Четрокова

Хор "Свобода"
с диригент Михаела Котева

***

21 май 2019
вторник
18.00

Полски институт

Елица Нешевска - сопран
Илиана Генева - сопран
Марчо Апостолов - тенор
Боян Савов - баритон
Елена Каралийска - пиано
Представяне на монографията
"Станислав Монюшко"
от
доц. д-р Елена Каралийска,

издание на
НМА "Проф. Панчо Владигеров" 

***

23 май 2019
четвъртък
 
Зала "България"

Европейски оркестров форум
Заседание на мрежата на европейските
национални асоциации на оркестрите

***

31 май 2019
петък
18.00

Зала "България"

Представяне на
биографична книга за
проф. Иво Керемидчиев
"Негово Величество звука"
от Ива Боянова

С участието на
Жени Захариева - пиано
Струнен квартет "Арс музика"

В програмата:
Шопен, Шуберт

***

4 юни 2019
вторник
18.00

Зала "България"
 
50 години
Международен фестивал
"Софийски музикални седмици"

Откриване на изложба

***

7 юни 2019
петък
18.00
 
НМА "Проф. Панчо Владигеров"

"Класика отвъд океана"

Лекция на
Линда Боянова Анбари
с представяне на музика
от американските композитори
Гершуин, Копланд, Нед Рорем

***

8 - 9 юни 2019
събота-неделя

Нов български университет

"Панчо Владигеров и неговото време"

Докторантски четения
и научна конференция

***

9 юни 2019
неделя
11.00

Камерна зала "България"

Представяне на
три нотни издания
с композиции на
Васко Абаджиев

***

10 юни 2019
понеделник
18.00

Зала "България"

Представяне на книгата
"Светът на фестивалите"
от Любомир Кутин

***

14 юни 2019
Петък
10.00

Зала
НМУ "Любомир Пипков"

Втори национален конкурс
"Алфред Бинер" за щрайхисти
2019

***

21 юни 2019
петък
14.00

Концертна зала на
НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Научна конференция
"Софийски музикални седмици - предизвикателствата на
фестивалния мениджмънт"

***

25 юни 2019
вторник
19.00

Концертна зала на
НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Представяне на дискографията на
Хор на софийските момчета
от проф. д-р Адриaна Благоева

***

30 юни 2019
неделя
19.00

Зала "България"

50 години
Международен фестивал
"Софийски музикални седмици"

Официална церемония
връчване на почетни плакети

***

4 юли 2019
четвъртък
20.00

Открита сцена
"Лятна естрада"
Борисова градина

Концерт на
участниците в майсторския клас
по вокално майсторство
на Валентин Пейчинов

***

21 юли 2019
неделя
18.00

Зала "България"
Студио "Музика"

Представяне на сборника
"Съвременно музикално мислене:
композиция, медиация, посоки в ХХI век"
съставител Милена Божикова

***

21 юли 2019
неделя
19.00

Камерна зала "България"

Концерт на участниците
в майсторския клас по пиано
на Людмил Ангелов

***

Майсторски класове:

Сузана Клинчарова - арфа
Людмил Ангелов - пиано
Светозар Иванов - пиано
Кирил Родин - виолончело (Русия)
Валентин Пейчинов - вокално майсторство
Петър Данаилов - вокално майсторство